Jaka jest różnica pomiędzy kartą debetową a płatniczą?

Kart Pospay 520.jpg

Jako posiadacz konta bankowego z pewnością zetknąłeś / zetknęłaś się z różnymi ofertami proponowanych przez wybrany przez Ciebie bank. Najczęściej dotyczą one lokat czy propozycji kredytów.

Zdarza się jednak, że pracownik banku zaproponuje Tobie inne rozwiązanie w trakcie Twojej wizyty w placówce. Może na przykład zapytać Ciebie czy chciałbyś / chciałabyś dodatkową kartę debetową lub płatniczą do swojego konta. I w tym momencie zaczynasz zastanawiać się nad jednym – a jaka jest różnica pomiędzy kartą debetową a płatniczą? Nie jest to przypadkiem to samo, tylko po prostu ma dwie różne nazwy?

I jest to po części prawda. Dlaczego? Ponieważ karta debetowa jest kartą płatniczą. Tak samo karta kredytowa jest kartą płatniczą. Po prostu kartami płatniczymi nazywane są wszystkie karty, które może zaoferować nam bank lub inna instytucja finansowa, dzięki której możliwe będzie zapłacenie nią na przykład w sklepie stacjonarnym lub przez Internet.

Najczęściej jednak nazwa karta płatnicza rozróżniania jest od karty debetowej jedną funkcjonalnością. Posiadając zwykłą kartę płatniczą możemy płacić z jej wykorzystaniem za różnorodne towary, ale tylko w ramach posiadanych przez nas środków na koncie bankowym. Czyli oznacza to, że nie zapłacimy nią w sklepie w przypadku gdy wysokość naszych zakupów przekroczy stan znajdujących się pieniędzy na naszym koncie bankowym.

I w tym przypadku może nam przyjść z pomocą posiadanie karty debetowej. Kartą debetową również zapłacimy za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym. Środki pieniężne pobierane są przy takich transakcjach ze środków, które znajdują się na naszym koncie bankowym. Jeśli jednak zdarzy się (a często tak przecież w życiu bywa!), że zrobimy duże zakupy i nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy na koncie, to będziemy mogli zapłacić za nie kartą debetową. Dlaczego? Ponieważ umożliwia ona wzięcie „pożyczki” od banku na brakującą kwotę. Oczywiście ta pożyczka przyznawana jest na określony w umowie czas i do tego okresu należy ją spłacić.